Informacja Marszałka Województwa Dolnośląskiego nt. listy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży dla województwa dolnośląskiego ---> lista_osrodkow_srodowiskowej_opieki_psychologicznej_i_psychoterapeutycznej_dla_dzieci_i_mlodziez.pdf
Lista ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży dla województwa dolnośląskiego
Święta majowe w przedszkolu
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!
Trzecia fala pandemii koronawirusa opadła, dzienna liczba zachorowań zmniejszyła się do kilku tysięcy. Wprowadzone obostrzenia oraz masowe szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 „#Szczepimy się” przyniosły pożądane efekty. Przy tak intensywnym tempie szczepień za kilka tygodni powinniśmy osiągnąć w naszym kraju odporność populacyjną.
Po długich miesiącach wymuszonej przez pandemię koronawirusa nauki zdalnej stopniowo wracamy do szkół: dzieci już uczęszczają do przedszkoli i klas I-III w szkołach podstawowych, od 17 maja w trybie hybrydowym zostaną wznowione zajęcia w klasach IV-VIII w szkołach podstawowych oraz we wszystkich klasach w szkołach ponadpodstawowych, od 31 maja nauka stacjonarna stanie się powszechna.
Marzenia się spełniają, tęsknota nie jest na próżno. Powrót do normalności w oświacie na naszych oczach staje się faktem. Aż się chce wykrzyknąć - nareszcie! Powrót do szkół jest wielką radością, spełnieniem oczekiwań, realizacją pragnień. Przede wszystkim wszakże jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników szkolnych wspólnot, a także osób i instytucji związanych z edukacją. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem,
ale procesem. Przed nami trudny czas adaptacji, odnawiania relacji, reintegracji zespołów uczniowskich i pracowniczych, odbudowy wspólnoty. Powrotu do formy psychicznej i fizycznej po długotrwałej izolacji. Uzupełniania zaległości i realizacji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów. Klasyfikacji uczniów i promocji do klasy następnej, wszak zajęcia dydaktyczne kończą się już 25 czerwca. Wśród wielu uczniów i rodziców pojawiają się - co naturalne - obawy jak będzie wyglądał powrót do szkoły, lęk przed wzmożonymi wymaganiami i falą tsunami sprawdzianów.W tych wyjątkowych chwilach gorąco dziękując za rzetelną i ofiarną pracę oraz ufając w kompetencje Koleżeństwa bardzo proszę o codzienny, promienny uśmiech, zwielokrotnioną empatię, życzliwość i wyrozumiałość. Proszę o wsparcie okazywane wszystkim uczestnikom szkolnej wspólnoty i sobie nawzajem.
Mądrzy nauczyciele w starożytnym Rzymie mawiali: „nil mirari, nil indignari, sed intellegere” - nie dziwić się, nie oburzać, ale zrozumieć. Podążmy tym tropem. Wymagania powinny być dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów. Liczba sprawdzianów (zwłaszcza tych obejmujących większą liczbę jednostek lekcyjnych) winna mieścić się w granicach rozsądku i być zgodna z postanowieniami wewnątrzszkolnego systemu oceniania. Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych muszą zostać wystawione zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Uzupełnianie braków oraz nadrabianie zaległości, które powstały podczas nauczania na odległość potrwa dłużej niż kilka czy kilkanaście dni. Znów sięgnę do skarbnicy mądrości starożytnych Rzymian: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe studendo” (Tak jak kropla drąży skałę/kamień nie siłą, ale ciągłym padaniem, tak człowiek zdobywa wiedzę nie gwałtownie, nie od razu, lecz przez systematyczną naukę).
Spieszę poinformować, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 187 mln zł na dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, będą one dla uczniów dobrowolne. W ramach przeciwdziałania hipokinezji (długotrwałej bezczynności ruchowej) wdrażany jest ministerialny program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”, przygotowany we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego w całym kraju. W szkołach uruchomione zostaną dodatkowe, dobrowolne zajęcia aktywizujące fizycznie uczniów. Szkolenia adresowane do nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego wzbogacające ich warsztat pracy oraz uprawniające do prowadzenia tych dodatkowych zajęć przeprowadzi Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zajęcia dodatkowe, zarówno przedmiotowe, jak i aktywizujące ruchowo, będą realizowane w czerwcu br. oraz od początku nowego roku szkolnego 2021/2022. O szczegółach i terminach będziemy na bieżąco informować szkoły. Zapraszam ponadto do częstego odwiedzania stron internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (www. mein.gov.pl) i Kuratorium Oświaty (www.kuratorium.wroclaw.pl). Obie strony stanowią źródło rzetelnej, aktualnej i użytecznej informacji.
Koleżanki i Koledzy!
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ciekawych czyli wyjątkowych, trudnych, niebezpiecznych. Z jednej strony obfitujących w niepokój i rozterki, z drugiej pełne ważnych zadań i wyzwań. Tym bardziej potrzebne są dobroć i solidarność, zaangażowanie i cierpliwość .
Jesteśmy wychowawcami i nauczycielami (a każdy nauczyciel wychowuje), którzy nie od wczoraj znają swój pedagogiczny fach. Dysponujemy dużą wiedzą i sporym doświadczeniem, doskonalimy się, dzielimy dobrymi praktykami. Mamy wokół siebie wielu życzliwych ludzi i pomocnych organizacji. Jestem święcie przekonany, że wspierając się i zgodnie współdziałając sprostamy bezprecedensowemu wyzwaniu, jakim jest powrót do szkół po kilkumiesięcznej przerwie.
A poza tym, jak to pisała nasza poetessa Agnieszka Osiecka: „Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły. Niech no tylko zakwitną jabłonie!”.
Z wyrazami szacunku i serdecznością
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Konkurs plastyczno-literacki
Zachęcamy wszystkich uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-literackim zatytułowanym "Jak wyobrażam sobie świat za 50 lat". Szczegóły w linku tutaj.
Nauczanie hybrydowe
Drodzy Rodzice i Drodzy Uczniowie. W związku z nieobecnością p. Dyrektor przypadł mi w udziale zaszczyt poinformowania Państwa i Was uczniowie o sposobie nauczania hybrydowego po powrocie do szkoły począwszy od dnia 17 maja 2021 roku.
Zgodnie z założeniami ministerstwa w szkole powinno przebywać nie więcej niż 50% uczniów. Zależy nam aby w pierwszej kolejności wrócili do nauczania stacjonarnego uczniowie klasy ósmej ze względu na egzaminy oraz uczniowie klasy czwartej z uwagi, iż rozpoczęli nowy etap kształcenia i była to głównie nauka zdalna. W związku z tym, w tygodniu 17.05 - 21.05.2021 w szkole uczyć się będą uczniowie klasy ósmej, siódmej oraz czwartej, łącznie 29 uczniów. Klasa piąta i szósta pozostaje w domu i uczy się zdalnie.
W tygodniu 24.05-28.05.2021 w szkole uczą się uczniowie klasy ósmej, szóstej oraz piątej, klasa siódma i czwarta uczy się zdalnie. W związku z egzaminem ósmoklasisty w tym tygodniu będą tylko dwa dni zajęć, tj. 24.05.2021 oraz 28.05.2021.
Od 31.05.2021 wszyscy uczniowie powracają do nauki stacjonarnej.
Pobyt w szkole odbywa się według reżimu sanitarnego. Maseczki w częściach wspólnych, dezynfekcja rąk.
W razie pytań ze strony Państwa lub uczniów, proszę o kontakt ze mną, najlepiej telefonicznie (na numer szkoły) lub przez wiadomości librusa.
Pozdrawiam
Barbara Kokosza
z upoważnienia
za Barbarę Stanek
Dyrektora SP Szarocin
Edukacja patriotyczna
- 8
Już u najmłodszych dzieci kształtujemy postawy patriotyczne i poczucie przynależności do Polski. W ramach edukacji muzycznej uczniowie uczą się hymnu państwowego, na edukacji technicznej wykonują flagi biało-czerwone, w czasie edukacji polonistycznej piszą o kraju, a podczas edukacji informatycznej rysują w programie Paint flagi, na edukacji przyrodniczej poznają święta majowe i ich znaczenie oraz to, że ich dom, podwórko, to taka Mała Ojczyzna. A oto ich prace.
Święta majowe
Klasy I-III wracają do szkoły!
Drodzy Uczniowie i Rodzice uczniów klas I-III. W dniu 04.05.2021 (wtorek) rozpoczynamy naukę w szkole w systemie stacjonarnym .Wracamy do wszystkich zajęć według planu łącznie z zajęciami świetlicowymi. Będziemy przestrzegać wszystkich zasad związanych z bezpieczeństwem uczniów oraz wytycznych Sanepidu i Ministra Zdrowia. Liczymy na współpracę i stosowanie się do zalecanych procedur. Cieszymy się z Waszego powrotu i czekamy na Was.
Dbamy o naszą planetę
- 8
,,DBAMY O NASZĄ PLANETĘ” – pod takim hasłem uczniowie klasy II i III podczas nauki zdalnej wykonywali prace plastyczne z okazji Dnia Ziemi. Za pomocą różnych technik dzieci przedstawiły, jak należy troszczyć się o Ziemię, aby zawsze była czysta i piękna.
Dzień Ziemi
- 6
Z okazji Dnia Ziemi, który przypadał w czwartek 22 kwietnia uczniowie mieli pogadanki na temat: porządków wokół siebie, oszczędzania wody oraz segregacji śmieci.
Na zajęciach z edukacji technicznej podczas nauki zdalnej pierwszoklasiści zrobili postacie wykorzystując korki, rolki od papieru toaletowego, ścinki papieru, gąbkę, słomki... , rzeczy, które z reguły wyrzucamy, a my zrobiliśmy „mały recykling”. Popatrzcie na te piękne wytwory dziecięcych rąk.
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!
Od ponad roku mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Codziennością szkół, a w ostatnich tygodniach także przedszkoli stało się nauczanie zdalne. Co najmniej do 18 kwietnia br. przedszkolaki i uczniowie zostaną w domach. Trzecia fala pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie, zajętych jest osiemdziesiąt kilka procent łóżek w szpitalach, podobnie rzecz się ma z respiratorami. W najbliższych dniach będą się ujawniać skutki społecznych zachowań w czasie Świąt Wielkanocnych. Trudno się dziwić, że w tej bardzo poważnej sytuacji podejmowane są decyzje o utrzymaniu obostrzeń w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego, w tym w oświacie. Z drugiej strony przyspiesza akcja szczepień, rząd deklaruje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Dobroczynnym efektem szczepień milionów Polaków stanie się odporność populacyjna co pozwoli na powrót do normalności.
Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki stacjonarnej. Odpowiedzialnie można stwierdzić jedynie, że powrót ów - skorelowany z liczbą zachorowań i sytuacją w służbie zdrowia - powinien być możliwie szybki i rozpocząć się od najmłodszych (przedszkola, klasy 1-3 szkół podstawowych). Jest szansa, że stanie się tak jeszcze w kwietniu.
To wszystko oznacza, że przez najbliższe tygodnie, a może i miesiące do zakończenia roku szkolnego 2020/2021 będziemy kontynuować nauczanie na odległość. Jak nigdy potrzebna jest systematyczność, wytrwałość
i konsekwencja.Gorąco dziękuję Koleżankom i Kolegom za ofiarną pracę i zaangażowanie, za serce wkładane w podejmowane działania.Wiele wskazuje na to, że w walce z pandemią koronawirusa jesteśmy na ostatniej prostej - choć będzie to długa prosta. Na finiszu potrzebny jest największy wysiłek i mobilizacja, na ostatnich metrach daje się z siebie wszystko. Dziękując raz jeszcze proszę o codzienną, rzetelną, z pasją wykonywaną pracę. Jako że długotrwała izolacja przynosi negatywne skutki psychiczne w szczególności proszę o częste komunikowanie się z uczniami i rodzicami. Proszę o zwielokrotnioną empatię, serdeczność i życzliwość. W szczególności polecam uwadze Koleżeństwa relacje z uczniaminiepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych, a także z uczniamizdającymi w tym roku egzaminy (maturalny, ósmoklasisty, zawodowy).
To my, kadra pedagogiczna, odpowiadamy za wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia.Wyposażamy je w umiejętności i wiedzę, kształtujemy charaktery, formujemy osobowości.Dodajemy odwagi i skrzydeł. Nam nie wolno opuścić rąk i ustać ze znużenia. My musimy być mocni, zdeterminowani i wytrwali.Wtedy wygramy z przeciwnościami losu i wypełnimy naszą misję.
Upalnym, pamiętnym latem 1980 r. szeroko po Polsce rozlała się fala strajków. Polacy podnieśli się z kolan i zbuntowali przeciw komunistycznej władzy. Rodził się nienależny, samorządny związek zawodowy oraz wielomilionowy ruch społeczny o pięknej i zobowiązującej nazwie „Solidarność”. Na murze okalającym Stocznię Gdańską w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy umieścili napis: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią nam zwycięstwo”. To przesłanie jest wyjątkowo aktualne. W chwilach próby weźmy je za własne.
Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
"Bezpiecznie na wsi mamy..."
- 1
W środę 31.03.2021 r. uczniowie klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego złożyli w szkole prace plastyczne pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy..."
To już kolejna edycja konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań popularyzujących wiedzę na temat: „Zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”.
W tym roku mieliśmy trochę trudniej ze względu na logistykę (covid 19), ale daliśmy radę. Do szkoły wpłynęło 17 prac. Szkolna komisja postanowiła, że wszystkie prace zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu. Wszystkie są piękne, dlatego z niecierpliwością czekamy na wyniki. Dziękujemy rodzicom za pomoc w dostarczeniu prac do szkoły.
Życzenia Wielkanocne
Wszystkim przyjaciołom szkoły, sponsorom, rodzicom, uczniom, instytucjom wspierającym nasze działania życzymy zdrowych pełnych wiary i nadziei na nadejście lepszego jutra Świąt Wielkanocnych.
Niech ten czas, który na chwilę się zatrzymał będzie refleksją na lepsze wykorzystanie jutra, które na pewno niebawem nadejdzie. Tego wszystkiego życzymy sobie i Wam.
Uczniowie, nauczyciele, dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie.
Portrety "Pani wiosny"
- 3
Podczas nauki zdalnej na zajęciach plastyki uczniowie kl.1 pod kierunkiem wychowawczyni zrobili portrety ,,Pani Wiosny" (technika dowolna). Oto ich piękne prace.
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
Komunikat Dyrektora
W związku z wydanymi komunikatami na temat zdalnego nauczania w oddziałach przedszkolnych informuję, że od dnia 29 marca 2021 oddział przedszkolny jest nieczynny. Praca z dziećmi będzie odbywać się poprzez kontakt z panią wychowawczynią w sposób przez Państwa już wcześniej wypracowany. Jednocześnie informuję, że jeżeli macie Państwo jakieś zapytania służę w tym trudnym dla nas czasie wszelką pomocą pod numerem telefonu 605285259. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i siły. Dyrektor szkoły Stanek Barbara
Palmy wielkanocne
- 1
Wjeżdżającego do Jerozolimy Pana Jezusa witali tamtejsi mieszkańcy liśćmi palmowymi. Jako chrześcijanie, na ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi przygotowujemy kolorowe palmy, aby podobnie jak mieszkańcy Jerozolimy radować się z obecności Chrystusa pośród nas. Owa tradycja kontynuowana jest również w Szkole Podstawowej w Szarocinie. W bieżącym roku powstały dwie duże palmy oraz kilkanaście mniejszych. Swój wkład włożyli Przedszkolaki, Rada Pedagogiczna, Uczniowie oraz Obsługa Szkoły. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za dostarczenie ozdób oraz gałązek zielonych krzewów, które upiększyły nasze cudowne palmy.
Rekrutacja ZSZiO w Kamiennej Górze
Pożegnanie zimy
W piątek 19 marca 2021 roku uczniowie klas 1-3 wykonały marzanny by w tradycyjny sposób pożegnać zimę, która niestety jak wideać za onem nie chce w tym roku jeszcze odejść. Sprawiło im to ogromną frajdę i było wiele zabawy oraz śmiechu. Oby marzanny przepędziły przedłużająca się zimę.
Komunikat Dyrektora (RODO)
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL).
Informuję, że:- Administratorem systemu monitoringu jest Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie, tel. (75) 742-44-79, e-mail: spszarocin4@wp.pl.
- Kontakt z Inspektorem Danych w Szkole Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie możliwy jest pod numerem telefonu: (75) 610-62-62.
- Monitoring stosowany jest w celu ochrony mienia oraz zapewnienia bezpieczeństwa na terenie objętym monitoringiem.
- Podstawą przetwarzania jest prawnie usprawiedliwiony przepis prawa.
- Zapisy z monitoringu przechowywane będą w okresie 30 dni.
- Osoba zarejestrowana przez system monitoringu ma prawo do dostępu do danych osobowych oraz ograniczenia przetwarzania.
- Osobie zarejestrowanej przez system monitoringu przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych.
Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie