• Pamiętamy o zmarłych

          • Jak co roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, w piątek 27 października 2023 roku, w okresie poprzedzającym Święto Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych uczniowie klasy V i VI, porządkowali zaniedbane groby i złożyli zrobione samodzielnie wiązanki, na grobach pracowników szkoły i Sybiraków. Cała akcja przepojona była nostalgią oraz ogromną powagą.Jak co roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, w piątek 27 października 2023 roku, w okresie poprzedzającym Święto Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych uczniowie klasy V i VI, porządkowali zaniedbane groby i złożyli zrobione samodzielnie wiązanki, na grobach pracowników szkoły i Sybiraków. Cała akcja przepojona była nostalgią oraz ogromną powagą.

            Stroiki wykonane pod okiem Pań z młodszych klas oraz Pani Gosi Homoncik pojechały także na cmentarze w Kamiennej Górze i Legnicy na groby zmarłego Pana Dyrektora i innych nauczycieli i pracowników szkoły, także Sybiraków. Staramy się kultywować pamięć o tych, których już nie ma wśród nas.

          • Szkolna Eurowizja

          • W czwartek 26 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się kolejna Eurowizja. Tym razem motywem przewodnim były hity lat 90-tych. Nasi uczniowie nie tylko mieli okazję zmierzyć się z utworami muzycznymi tego okresu,  ale także zapoznać się nieco z historią lat 90-tych.  Usłyszeliśmy między innymi Spice Girls, Britnay Spears, Loona, Beackstreet Boys czy Eifel 65. A sprawczyniami całego zamieszania były nasze specjalistki od języków obcych: mgr Anna Biestek (j. angielski i j. niemiecki) oraz mgr Ewelina Kościelniak (j. angielski i j. hiszpański).

          • O higienę dbamy - grypie się nie damy!

          • W środę 25 października 2023 roku w naszej szkole w klasach 1-3 odbyło się spotkanie profilaktyczne z panią pielęgniarką pod hasłem: O higienę dbamy - grypie się nie damy!

          • Pola Nadziei 2023

          • Cieszymy się bardzo, że uczniowie klas II-III pod opieką nauczycieli Izabeli Zarzyckiej i Beaty Skoczeń mogli uczestniczyć we wtorek dnia 17.10.2023 r. w corocznej akcji sadzenia żonkili przy Wałbrzyskim Hospicjum. Na wiosnę te piękne kwiaty będą zrywane i rozdawane podczas kwesty w której jako Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie również będziemy uczestniczyli.

          • Mikroskopy są fajne

          • A dzisiaj na biologii pracowaliśmy tak. Mikroskopy są fajne Oto efekty naszej pracy, bo samodzielnie wykonywaliśmy preparaty. Zdjęcia pochodzą z lupy jubilerskiej podłączonej do aparatu w telefonie.

          • XXIII Dzień Papieski

          • XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Cywilizacja Życia” to kolejna okazja by wspominać postać Jana Pawła II. Te wspomnienia w naszej szkole odbyły się na wesoło i z piosenką. Grupa teatralna Lolki, której patronem jest wspominany dziś święty, zaprosiła dzisiaj na apel wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Z kolei reprezentant grupy, Karol Kościelniak, dokonał prezentacji dokonań LOLKÓW od dnia jej założenia. Prezentację dołączamy w formie linku.

            https://docs.google.com/presentation/d/1koLcVyE3k8Oy6r5d7e6i8yc2WVpGv5wPs136XkdBv1A/edit?usp=sharing

            Podczas tego dnia  można było również delektować się pysznymi kremówkami z których dochód przeznaczony zostanie na potrzeby SU.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 🍁🍂🍁🍂 14 października to Dzień Edukacji Narodowej powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji w naszej szkole odbył się w piątek 13 października apel, w czasie którego pani Dyrektor Barbara Stanek podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienną pracę z uczniami i złożyła życzenia. Z tej okazji uczniowie z klasy VII pod kierunkiem wychowawczyni - Pani Katarzyny Pichurskiej przygotowali przedstawienie. Uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli, odgrywając kilka humorystycznych scenek z życia szkoły. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przekazali nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły słodkie upominki i kwiaty🌷🌷💐🌺💐

          • Noc w szkole

          • Zbiórka w szkole w piątkowe popołudnie zapoczątkowała nocowanie w szkole. Trzy klasy - piąta, siódma i ósma pilnowały szkoły w nocy z 6/7 października. Rozpoczęliśmy ogniskiem na wiejskim placu zabaw, gdzie uczciliśmy święto pieczonego ziemniaka. Wspólna zabawa uprzyjemniała nam czas. Kiedy zrobiło się ciemno wróciliśmy do szkoły. Niektórzy z nas biegiem, bo całkiem spontanicznie wywiązał się mały wyścig. Najwytrwalsi dotrzymali towarzystwa pani Basi dobiegając wraz z nią do szkoły. A w szkole? Czekały na nas zajęcia sportowe, drużynowe i indywidualne, gry planszowe, seanse filmowe i punkt kulminacyjny - nocna zabawa w chowanego. Oj ciężko nam szło położenie się spać, ale daliśmy radę. Rano śniadanie- tosty i kanapki. Jeszcze tylko porządki i czas wracać do domu. Bawiliśmy się świetnie. Nie byłoby takiej zabawy gdyby nie rodzice Leny, Mileny i tato Karola z klasy piątej oraz tato Amelki z klasy siódmej. Dziękujemy.

          • Ciekawe lekcje

          • I takie lekcje są w naszej szkole. Uczymy się bawiąc i działając praktycznie. A czego tutaj się uczyliśmy? Zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, zasad zdrowego żywienia. Liczyliśmy produkty spożywcze, a nawet tworzyliśmy kompozycje barw. Na koniec mogliśmy, dzieląc się z innymi, spróbować naszego dzieła.

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

          • W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:

            1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy
              w szkołach publicznych regulują:

            - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)

            - Ustawa z dnia 7 września 1991 r.  o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)

            - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)

                2.  Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on  uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.

                3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.

              4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est  mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania z rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.

            4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.

            5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiem i serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

             

                                                                                       Z poważaniem pozostaję

                                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                                    Dolnośląski Kurator Oświaty

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie
        • 75 742 44 79
        • Szarocin 53 58-400 Kamienna Góra Poland
        • mgr Barbara Stanek * w indywidualnych sprawach wychowawczo-edukacyjnych dyrektor przyjmuje w kancelarii szkoły w środy w godzinach 13 - 15 oraz w piątek od 12-14. * wcześniej można umawiać się telefonicznie pod numerem 757424479.
        • /5316275/SkrytkaESP
      • Logowanie