W dniu 16 czerwca 2025 roku uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce krajoznawczo-edukacyjnej do Karpacza. Najmłodsi turyści z Szarocina kontynuowali swoje uczestnictwo w tegorocznym „Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra”, który organizowany jest dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.
Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do witającego ich deszczową pogodę Karpacza, zgodnie ze swoim planem poznania atrakcji miasta karkonoskiego Ducha Gór żwawo wyruszyli na polanę, w sąsiedztwie urokliwego urwiska skalnego Krucze Skały, w którym pozostałością po pracach górniczych jest udostępniona dla turystów pieczara. Na zagospodarowanej turystycznie polanie z wiatą, kamiennym grillem i przyrodniczymi tablicami "Rok w lesie" postanowili odpocząć po podróży, zjeść drugie śniadanie oraz nabrać sił na poznanie oczekujących na nich atrakcji turystycznych w Karpaczu.
Następnie autokarem dojechali na ul. Mickiewicza, gdzie czekała na nich pierwsza atrakcja – wizyta w Prywatnym Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO. W jego wnętrzu otworzyły się przed nimi drzwi do krainy, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a dusza spotyka się z kreatywnością. Otwarte w styczniu 2015 r. muzeum to pierwsza w Polsce stała wystawa poświęconej klockom LEGO. Tu, wśród kolorowych budowli, klocki LEGO żyją, śmieją się i tańczą, a ich magia odczuwalna jest na każdym kroku. Ekspozycja została rozmieszczona na trzech poziomach, a wszystkie elementy wystawy od gablot, makiet po oprogramowanie stworzono własnoręcznie.. W trakcie poznawania przez uczestników wycieczki bogatej kolekcji klocków LEGO z nieskrywaną radością i zachwytem w oczach samodzielnie tworzyli swoje konstrukcje korzystając z przycisków i joysticków. Wspaniałe oświetlenie i dźwięki eksponatów tylko dodawały magii temu niezwykłemu miejscu. Któż nie lubi klocków LEGO, a uczestnicy wycieczki zachwyceni byli makietami miast, kosmosu, lotnictwa oraz robotami, które samodzielnie uruchamiali wprawiając w ruch pociągi, figurki oraz wiele innych elementów interaktywnych makiet. Dużym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza kącik Hardego Pottera, a ogromne wrażenie robiła migocąca światłami paryska wieża Eifla. Na jednej z ekspozycji „mali konstruktorzy” chętnie korzystali z dostępnych zestawów klocków LEGO tworząc własne budowle.
Godzinny pobyt w krainie stworzonej z klocków LEGO upłynął bardzo szybko, więc po dokonaniu drobnych zakupów pamiątkarskich, opuścili progi Muzeum Klocków LEGO żwawo udając się do kolejnej karkonoskiej atrakcji Karpacza – KARKONOSKICH TAJEMNIC, przy których powitał ich największy w Polsce 7-m. karkonoski DUCH GÓR zwany RZEPIÓREM, z którym zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.
Karkonoskie Tajemnice, które uważane są za Podziemną Siedzibę samego Ducha Gór, gdyż zbudowane zostały w miejscu odkrycia 26 marca 2011 roku tajemniczego, wiekowego kostura Ducha Gór, tego samego, który najprawdopodobniej został ukradziony Władcy Karkonoszy przez skrzata Krasnego, a ich uroczyste otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 14 grudnia 2012 r.
Jako pierwsi na zwiedzanie Podziemi karkonoskiego Ducha Gór – Rzepióra, utrzymanych w tajemniczej atmosferze najwspanialszych karkonoskich przekazów i legend, wyruszyli mali turyści z klas I-III. Spacerując z przewodniczką po Podziemnym Świecie Ducha Gór poznawali m. in. różne oblicza Ducha Gór – Władcy Karkonoszy oraz związanie z nim ciekawe legendy, historię karkonoskich zielarzy, a także poszukiwaczy minerałów i bogactw naturalnych – Walończyków. W trakcie zwiedzania podziemi zobaczyli zróżnicowane ekspozycje uczestnicząc w interesującym przedstawieniu, które za pośrednictwem gry światła, dźwięku i zapachów pobudzało ich wszystkie zmysły i w interesujący sposób pomagało przyswoić im nowe informacje o regionie karkonoskim poprzez samodzielne działanie i zabawę. Mali turyści mieli możliwość zobaczyć harfę z laserowymi strunami, poszukać kamienia filozoficznego oraz stworzyć własny wizerunek Ducha Gór na dotykowym monitorze, a wiele radości sprawiło im rozpędzanie burzowych chmur poprzez bęben i poznanie machiny do wydobywania korzenia mandragory. Duże wrażenie zrobiło także interesujące multimedialne przedstawienie w Sali Czterech Żywiołów, a swoje spotkanie z Karkonoskimi Tajemnicami zakończyli zwiedzeniem Skarbca Walończyków prezentującym kolekcję karkonoskich minerałów.
W tym samym czasie ich młodsze koleżanki i koledzy uczestniczyli w warsztatach „Odkrywca karkonoskich tajemnic”. W trakcie ciekawej prelekcji prowadzonej przez edukator Karkonoskich Tajemnic poznali najstarszy wizerunek Władcy Karkonoszy z 1561 r, karkonoskie rośliny, w tym arnikę górską oraz różne karkonoskie minerały. Ponadto usłyszeli kim byli Walonowie i że najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1603 m.n.p.m.). Następnie, na otrzymanych kartach pracy, bardzo chętnie kolorowali arnikę górską oraz fragment Karkonoszy ze Śnieżką i przyklejali na niej karkonoskie kamienie. Ponadto na kartach pracy „Skarby ducha Gór” mogli przykleić wybrane przez siebie kwiatowe naklejki. Każde z uczestników warsztatów zostało wyróżnione DYPLOM za udział w warsztatach plastycznych.
Po chwili przerwy nastąpiła zmiana i uczestnicy warsztatów „Odkrywamy karkonoskie tajemnice” ze swoją przewodniczką poznawali w Podziemiach królestwo Ducha Gór z licznymi legendami i nim, a ci co już zwiedzili podziemia karkonoskiego Ducha Gór – RZEPIÓRA wzięli udział w warsztatach „Odkrywamy karkonoskie tajemnice.
Po poznaniu Karkonoskich Tajemnic przez wszystkich uczestników wycieczki krajoznawczo-edukacyjnej pożegnali się ze swoją przewodniczką po podziemiach Ducha Gór i żwawo udali się na pobliski przystanek PKS, z którego autokarem PKS Kamienna Góra pełni niezapomnianych wrażeń z poznania dwóch atrakcji turystycznych Karpacza w wesołych nastrojach wyruszyli w drogę powrotną do Szarocina.
Opiekę nad uczestników wycieczki do Karpacza sprawowali: Beata Skoczeń, Anna Wasilewska i Izabela Zarzycka - wychowawcy klas SP, Paulina Pogoda i Krystyna Tokarz – nauczyciele Oddziału Przedszkolnego, Małgorzata Król i Mariusz Łaniewski - nauczyciele, oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.
Źródło: powiatowa.info