• W naszej szkole realizowany jest projekt "Razem bezpieczniej", w ramach którego realizowane są różne działania, takie jak:

- przeprowadzenie cyklu programów profilaktycznych w wykonaniu grup teatralnych,

- zakup oznaczeń i sporządzenie mapki najbardziej zagrożonych miejsc na terenie szkoły,

- spotkania z policjantem, strażą pożarną i ratownikiem medycznym,

- przeprowadzenie konkursu plastycznego i literackiego na temat: "Mamo, tato czuję się bezpiecznie w szkole",

- współpraca ze społecznością lokalną poprzez aktywizowanie rodziców do prac społecznych na rzecz szkoły,

- wykonanie przeglądu technicznego budynków szkoły,

- podsumowanie projektu - zorganizowanie wspólnego ogniska z rodzicami oraz partnerami projektu połączonego z występem uczniów w scenkach dramowych nt. bezpieczeństwa w szkole.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPEKTAKL TEATRALNY - OCZY SZEROKO OTWARTE

W naszej szkole odbył się kolejny spektakl profilaktyczny w ramach projektu Razem bezpieczniej pt: „Oczy szeroko otwarte”. Było to widowisko, którego głównym celem było uświadomienie uczniom negatywnych skutków wynikających z przejawów przemocy fizycznej oraz psychicznej w relacjach międzyludzkich. Podstawowymi problemami, które zostały tutaj omówione była przemoc, brak szacunki i tolerancji względem rówieśników i ludzi starszych. Umiejętność wybaczania i pomagania potrzebującym, dawanie dobrego przykładu, jako najlepszego sposobu wychowawczego, potępienie agresywnych zachowań to wartości, które uczniowie powinni wynieść z teatralnego przekazu.

Wierzymy, iż spektakl i prelekcja aktorów przed widowiskiem zachęciły uczniów do budowania dobrych relacji z rówieśnikami i dorosłymi, wskazały drogę do tolerancyjnej postawy względem drugiego człowieka oraz wagę szacunku do innych oraz sprawiły, że nie będą oceniać ludzi po pozorach i pokazały, jak radzić sobie z problemami.

SPEKTAKL TEATRALNY - STRACH MA WIELKIE OCZY

Dnia 26.11.2014 r. w ramach projektu „Razem bezpieczniej” gościliśmy w naszej szkole aktorów z Zespołu Teatralnego „T” z Torunia. Był to spektakl profilaktyczny, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Na naszej scenie wystąpiła Piegowata – wielka, czerwona Biedronka, która już na samym początku swoim śmiechem, podskokami i zabawnymi minkami bardzo nas rozbawiła. Wśród widowni nie było osoby, która nie chciałaby towarzyszyć naszej bohaterce w jej przygodzie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się losom owadzich przyjaciół, których problemy były bardzo podobne do naszych. Piegowata i jej przyjaciel Żądełko padli bowiem ofiarą przemocy koleżeńskiej w szkole i musieli sobie z nią poradzić. Nie pomogła tu nawet magia. Rozwiązanie okazało się prostsze – z pomocą przyszła pani nauczycielka. Dzięki temu wydarzeniu Piegowata nauczyła nas i siebie samą, że zawsze warto stać po stronie dobra i być uczciwym wobec innych.

Wszystkim naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Dzieci śmiały się, cieszyły i wyśmienicie bawiły.

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Kolejnym zadaniem wynikającym z realizacji projektu ,,Razem bezpieczniej” jest zorganizowanie w szkole szeregu spotkań z instytucjami wspierającymi naszą placówkę. Jednym z nich są warsztaty ze strażakiem.

Tak więc zgodnie z założonym harmonogramem działań  dnia 13 listopada 2014r. uczniowie klas I  - III oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w spotkaniu ze strażakiem, podczas którego omawiane były zagrożenia jakie mogą na nich czyhać w szkole i w domu.  Uczniowie poznali zasady właściwego zachowania się i sposoby alarmowania w sytuacji pożaru lub innych nieszczęśliwych wypadków, które mogą wydarzyć się w ich otoczeniu. W trakcie zajęć przypomniane zostały numery alarmowe do wszystkich służb ratowniczych w Polsce, które dzieci doskonale znały.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi gościa, aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, wykazali się dużą znajomością tematu.

14 listopada 2014r. to kolejny dzień, w którym najmłodszych naszych uczniów odwiedził strażak. Tym razem spotkanie przebiegało w dwóch etapach. Najpierw z naszym gościem spotkały się dzieci z klasy II i oddziału przedszkolnego, a po nich uczniowie klasy I i III. Podczas tych  spotkań omówione zostały zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.  Strażak pokazał dzieciom co może zrobić nawet małe dziecko, gdy jest świadkiem wypadku, jak należy ułożyć poszkodowanego w pozycji dla niego bezpiecznej oraz  jak opatrzyć zranioną głowę czy nogę. Przy tej okazji przypomniał wszystkim numery telefonów alarmowych oraz w jaki sposób należy wzywać pomoc. Po wskazówkach, radach i przypomnieniach uczniowie przeszli do ćwiczeń praktycznych. Każde dziecko, pod czujnym okiem naszego gościa, miało możliwość sprawdzenia się w roli małego ratownika –  wszyscy spisali się na medal.

Podczas spotkań uczniowie mieli również okazję zobaczyć wyposażenie apteczki strażaka, która jest niezbędna do udzielenia pomocy oraz przymierzyć kask.

Przeprowadzone zajęcia były ciekawe i bardzo pouczające, z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Dziękujemy strażakowi za te cenne lekcje. Szkoda tylko, że trwały tak krótko. Mamy nadzieję na więcej takich spotkań.

,,Mamo, tato czuję się bezpiecznie”

Równolegle do wielu zadań związanych z realizacją projektu ,,Bezpieczna szkoła” rozpoczęto konkursy plastyczne i literackie na temat propagowania bezpiecznych zachowań wśród uczniów. Z przeprowadzonych wcześniej diagnoz oraz z licznych rozmów i obserwacji wyraźnie wynika, że nie zawsze nam po drodze z bezpieczeństwem. Pani dyrektor zakupiła wiele materiałów plastycznych do wykorzystania w tym zadaniu.

Mamy nadzieję, że prace oprócz wartości plastycznych przyniosą efekt propagowania dobrych praktyk. Najlepsze zaś zostaną nagrodzone po zakończeniu projektu.