• Szkoła przystąpiła do realizacji rządowego programu. Podejmujemy działania w zakresie kształtowania otwartości i budowania pozytywnego klimatu szkoły we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem ,,DANCE LIFE”, środowiskiem lokalnym oraz instytucjami zaangażowanymi statutowo w poprawę bezpieczeństwa.

Plan naszych podjętych działań:

Zorganizowanie warsztatów tanecznych propagujących inne formy spędzania wolnego czasu przy współpracy z wiejskim stowarzyszeniem Dance Life (30 uczniów).

Warsztaty teatralne z udziałem aktorów teatralnych – (30 uczniów).

Wspólne występy z udziałem uczniów, połączone z prezentacją tańca z grupy tanecznej Dance Life oraz przygotowaniem spektaklu teatralnego dla mieszkańców okolicznych wsi Szarocin, Leszczyniec, Ogorzelec, o tematyce związanej z kształtowaniem właściwych postaw i zachowań uczniów i młodzieży w szkole i poza szkołą (100 uczniów).

Zorganizowanie wyjazdów do teatru lub operetki (50 uczniów plus opiekunowie).

Przeprowadzenie konkursu plastycznego na temat „Stop zagrożeniom” (50 uczniów).

Zorganizowanie uroczystości pn.: „Dzień otwartej szkoły”, w ramach tej uroczystości:

a) zorganizowanie pogadanek na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, min. kształtowania właściwych zachowań w szkole, poza szkoła, w drodze do szkoły, przeciwdziałania dyskryminacji i agresji pomiędzy rówieśnikami.

b) quiz dla dorosłych na temat bezpieczeństwa i roli mediacji rówieśniczych oraz programów profilaktycznych ukierunkowanych na rozwiązywanie konfliktów wśród uczniów.

c) projekcja filmu propagującego bezpieczne zachowania wśród uczniów i młodzieży szkolnej (100 uczniów)plus zaproszeni goście i w/w instytucje.

Wybór „Komitetu opiekuńczego” spośród starszych uczniów z klas IV – VI celem sprawowania dodatkowej opieki nad najmłodszymi uczniami w szkole (pomoc w szatni, pomoc przy odprowadzaniu i doprowadzaniu dzieci do szkoły), opieka podczas przerw (10 uczniów).

Uczestnictwo w programie „Sieciaki” pod patronatem MEN z zakresu cyberprzemocy (50 uczniów klas IV – VI)

Pedagogizacja rodziców na zebraniach z rodzicami na temat zagrożeń wynikających z niekontrolowanego korzystania przez dzieci z internetu (50 rodziców).

Przeprowadzenie próbnych alarmów przeciwpożarowych z udziałem przedstawicieli Straży Pożarnej wraz z pokazem zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych (90 uczniów).

Systematyczna integracja środowiska lokalnego poprzez:

a) włączenie rodziców w poszczególne działania w projekcie, tj. współorganizację imprez szkolnych, wykonywania prac społecznych na rzecz szkoły;

b) współpracę z instytucjami wspomagającymi szkołę: stowarzyszenie Dance Life, Sołectwo Szarocin, Koło Gospodyń Wiejskich, Urząd Gminy Kamienna Góra, Parafia Leszczyniec;

c) współpracę z instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa: Ochotniczą Strażą Pożarną, Komendą Powiatową Policji w Kamiennej Górze.

Upowszechnienie działań promocyjnych w projekcie poprzez udostępnienie na stronach internetowych szkoły i gminy.