• Nasza szkoła już od kilku lat przy współpracy z Sanepidem z Kamiennej Góry realizuje program profilaktyczny: „Nie pal przy mnie, proszę”

ZAŁOŻENIA TEORETYCZNE I ORGANIZACYJNE EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

1. ZAŁOŻENIA OGÓLNE PROGRAMU

* Program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

* Program stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanych w szerokim partnerstwie lokalnym.

*Podstawowe zajęcia programowe umożliwią przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych w ciągu roku szkolnego, w tym dwóch dwugodzinnych i trzech jednogodzinnych.

* Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.

* W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci).

* Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

2. CELE SZCZEGÓŁOWE

-Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.

-Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.

- Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.

- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

3. STRUKTURA PROGRAMU

Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

1. CO TO JEST ZDROWIE?

2. OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?

3. CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?

4. CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?

5. NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ !

Poza tym nasi uczniowie wykonali plakaty: ukazujące szkodliwe skutki palenia, nawołujące do rzucenia tego nałogu. Zostały one zaprezentowane na trybunie na szkolnym korytarzu . Dzieci poznały piosenkę ,, O Dinku ", przyjacielu świeżego powietrza. Uczniowie w sali komputerowej obejrzeli filmiki o negatywnych  skutkach aktywnego i biernego palenia.