• Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate od roku 2013 ściśle współpracuje ze Szkołą Podstawową w Szarocinie przy realizacji szeregu projektów z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Projekty te spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów szkoły i zaangażowaniem oraz pomocą Dyrekcji Szkoły oraz Grona Pedagogicznego.

          Poniżej przedstawiamy fragmenty ze sprawozdań opisujące w skrócie cele i metody realizacji zadań społecznych. Szkoła Podstawowa w Szarocinie, jej uczniowie, Dyrekcja i Kadra Pedagogiczna brali aktywny udział we wszystkich tych zadaniach wykazując ogromne zaangażowanie.

          PROJEKT “PRACOWITA PSZCZOŁA DO PRZYJACIÓŁ WOŁA” 2013

          Naszemu stowarzyszeniu udało się zrealizować z sukcesem wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu „Pracowita pszczoła do przyjaciół woła”.

          Na początku dokonaliśmy niezbędnych opracowań i analiz (plan nasadzeń i treść tablic ścieżki dydaktycznej, koncepcja strony internetowej, pytania quizu, metodologia zajęć, itp.). Następnie zakupiliśmy ule i sprzęt pszczelarski oraz innych artykuły zaplanowane na potrzeby projektu (kamerka przenośna, farby do malowania uli i inne). Malowanie uli w kolorowe wzory było odebrane przez dzieci jako wielka atrakcja, równa chyba tylko zorganizowanemu później Świętu Miodu. Już od maja rozpoczęliśmy zajęcia tematyczne w Świetlicy „Smocza Łąka” w Kamiennej Górze (dla 300 dzieci) aby zapoznać i zainteresować dzieci- uczestników projektu- z tematyką i przygotować je do późniejszych zajęć z pszczelarzem na ścieżce edukacyjnej. W dalszej kolejności zakupiliśmy ponad 550 sadzonek roślin miododajnych, które posadzone zostały przy udziale dzieci, nauczycieli i rodziców. Wykonano też i ustawiono na miejscu tablicę dydaktyczną. Zakupiliśmy rodziny pszczele i zasiedliliśmy nimi pomalowane przez dzieci ule, które wraz z nasadzeniami i tablicą złożyły się na utworzoną w ten sposób Ścieżkę Dydaktyczną. Na tym etapie udało nam się włączyć do udziału w projekcie 200 uczniów Szkoły Podstawowej w Szarocinie, co znacznie poszerzyło krąg bezpośrednich uczestników projektu. Z aktywnym udziałem dzieci i wychowawców utworzyliśmy w Świetlicy „Smocza Łąka” kącik Przyjaciela Pszczoły wyposażony w kilka zabytkowych, rzeźbionych tradycyjnych uli, pokazowe narzędzia pracy pszczelarza, ubrania pszczelarskie i inne tematycznie związane przedmioty. Kącik został przepięknie udekorowany przez dzieci.

          Ogłosiliśmy otwarty dla wszystkich dzieci powiatu Kamienna Góra konkurs plastyczny związany z tematyką projektu i rozpoczęliśmy przyjmowanie prac konkursowych.

          Utworzona została też strona internetowa popularyzująca tematykę ochrony środowiska, na której zamieszczane są informacje związane z realizacją projektu. Dzieci chętnie rozwiązują quiz i odwiedzają stronę razem z rodzicami. Strona ta będzie utrzymywana przez nas także po zakończeniu realizacji projektu. Wykonaliśmy i wyłożyliśmy w lokalnym punkcie informacji turystycznej laminowaną broszurkę poświęconą Ścieżce Edukacyjnej i zagadnieniom pszczelarstwa. Zajęcia terenowe z pszczelarzem odbyły się w czerwcu, lipcu i wrześniu i wzbudziły żywe autentyczne zainteresowanie uczestników projektu.

          Po wakacjach, podczas kontynuowanych w świetlicy i w terenie zajęć tematycznych sprawdzono poziom wiedzy uczestników projektu na tematy roli pszczoły w środowisku oraz zagadnień ochrony przyrody. Stwierdzono dobrą znajomość zagadnień, jak również wysoki stopień zainteresowania tematyką u dzieci. Pod koniec trwania projektu zakończono przyjmowanie prac w konkursie plastycznym. Komisja w mieszanym składzie (członkowie stowarzyszenia i pedagodzy) wyłoniła zwycięzców i przyznała dodatkowe, nieprzewidziane wcześniej wyróżnienia ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu.

          Jako punkt kulminacyjny projektu zorganizowano i przeprowadzono Święto Miodu, z pokazem wirowania miodu, jego degustacją oraz pysznym tortem miodowym. Atmosfera była wspaniała, odbyły się pląsy i zabawy, dzieci były zachwycone. Rozdano też wtedy nagrody w zakończonym wcześniej konkursie plastycznym.

          Największym problemem napotkanym podczas realizacji projektu była sama natura. Okazała się kapryśna i nieprzewidywalna. Wiosna przyszła bardzo późno, a następnie nadeszło niezwykle suche lato. Aby utrzymać przy życiu prawie 600 sadzonek musieliśmy kilka razy w tygodniu podlewać je wodą dowożoną w plastikowych butelkach w bagażniku samochodu. Jednorazowy wyjazd to ok. ½ tony wody i kilka godzin podlewania. Znacznie zwiększyło to planowany oryginalnie wkład własny, zarówno czasowy jak i finansowy. Było jednak warto, choćby ze względu na pomoc okazaną w ten sposób środowisku. No i nie mogliśmy przecież zawieść dzieci, które pomogły sadzić rośliny! Ze względu na nietypowa aurę ciężej było też uczyć się wspólnie trudnej sztuki pszczelarstwa. Przezwyciężanie problemów przyczyniło się jednak do integracji naszego zespołu i pomogło lepiej poznać własny potencjał i możliwości. Pozytywne tego efekty są już odczuwalne i zaprocentują także w przyszłości.

          Czynnik ludzki tylko marginalnie utrudnił realizację projektu. Wszyscy zaangażowani w jego realizację wykazali się poświęceniem i włożyli maksimum energii w powodzenie przedsięwzięcia. Jedyne opóźnienie - ze względu na potrzebę wprowadzenia przez wykonawcę niezbędnych korekt - w oddaniu do użytku strony internetowej musiało być zgłoszone i uzgodnione z Grantodawcą.

          Pragniemy dodać, że aby jeszcze racjonalniej wykorzystać powierzone nam środki pozyskaliśmy jako bezpośrednich uczestników projektu 200 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szarocinie, których udział nie był uprzednio planowany. Poszerzyło to znacznie liczbę uczestników projektu i pozwoliło dotrzeć z naszymi działaniami także do uprzednio nie planowanych obszarów gminy Kamienna Góra.

          Podsumowując, realizacja projektu sprawiła nam ogromną satysfakcję, przyniosła dużo radości uczestnikom projektu, wzbogaciła dzieci o nowe umiejętności i wiedzę i pomogła zrobić nasz własny krok w kierunku ochrony środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Bardzo dziękujemy Państwu za tą możliwość w imieniu wszystkich biorących udział w tym projekcie.

           

          PROJEKT „Nauczanie na Polanie, czyli Klasa w Plenerze” 2013

          Projekt zrealizowany w partnerstwie ze Świetlicą Szkolną „Smocza Łąka” w Kamiennej Górze i Szkołą Podstawową w Szarocinie oraz Nadleśnictwem Kamienna Góra i Kołem Łowieckim „Przepiórka”. Uczestnikami były dzieci – uczniowie szkół podstawowych w liczbie 330.

          Zorganizowano cykl tematycznych zajęć edukacyjnych z udziałem leśników, myśliwych, ornitologów i ekologów w terenie i w namiocie edukacyjnym, ustawionym na łące w Szarocinie. Założyliśmy wraz z dziećmi i nauczycielami arboretum drzew i krzewów dających pokarm i schronienie dla owadów, ptaków i małych ssaków. Zorganizowaliśmy konkurs na wykonanie budek lęgowych dla ptaków, które następnie umieszczono w pobliżu Szkoły w Szarocinie. Wykonaliśmy z udziałem dzieci filmiki video oraz fotografie z życia przyrody, które zamieściliśmy na stronie internetowej . Dla zwiększenia społecznego zasięgu projektu zorganizowaliśmy piknik dla uczestników projektu i ich rodzin oraz okolicznych mieszkańców pod nazwą:” Jesień Skarby Lasu Niesie”. Podczas tego pikniku odbyło się ognisko i konkursy tematyczne z nagrodami.

          Zaplanowane cele osiągnieto z wykorzystaniem różnorodnych metod i form pracy dydaktycznej ( arboretum i ścieżka dydaktyczna z poprzedniego projektu, strona www z przekazem video, zajęcia edukacyjne w plenerze, konkursy z nagrodami, gry i zabawy tematyczne). Poprzez zrealizowanie zadań spowodowaliśmy wzrost wiedzy i rozbudzimy świadomość ekologiczną oraz przyczyniliśmy się do kształtowania u dzieci odpowiedzialnej postawy wobec ochrony środowiska.

          Cele Ogólne:

          • kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska
          • wyrobienie gotowości do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
          • dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska
          • uświadomienie potrzeby ochrony środowiska

          Cele szczegółowe:

          • poznanie ekosystemów leśnych i łąkowych
          • przedstawienie podstawowych procesów przyrodniczych
          • uświadomienie przyczyn zanieczyszczeń środowiska
          • zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania
          • nawiązanie więzi ze środowiskiem
          • odpowiedzialność za zdrowie własne i innych
          • ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka
          • rozwijanie wrażliwości na zachowanie czystości w naszym otoczeniu
          • nabycie praktycznej umiejętności sadzenia drzew i krzewów

          Podczas wykonywania nasadzeń arboretum, budowy budek lęgowych i w trakcie pikniku do niektórych prac włączyli się aktywnie rodzice, wychowawcy, a przede wszystkim dzieci - uczestnicy projektu. Pomogło to w nabyciu przez dzieci praktycznych umiejętności związanych z ochroną środowiska w ciekawej, zabawowej formie przy udziale dorosłych, dających dobry przykład.

           

          PROJEKT „NASZE WIEJSKIE SZKOŁY TROSZCZĄ SIĘ O PSZCZOŁY” 2014

          Cele zadania:

          1. kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska

          2. wyrobienie gotowości do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju

          3. dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska

          4. uświadomienie potrzeby ochrony środowiska

          W fazie przygotowawczej zostały zakupione ule pokazowe, które zostały następnie pomalowane przez dzieci w kolorowe wzory, co stanowiło wielką atrakcję i zostało wykonane z entuzjazmem, równym chyba tylko degustacji miodowego ciasta!

          W fazie właściwej projektu, na podstawie opracowanej na potrzeby zadania metodologii pracy przeprowadziliśmy, wraz z kadrą pedagogiczną, od kwietnia do września serię zajęć stacjonarnych i plenerowych dla uczestników projektu. Zajęcia plenerowe miały miejsce w pasiece i ścieżce edukacyjnej. Zajęcia te, przeprowadzone w dostosowanej do wieku uczestników, atrakcyjnej formie miały na celu zwrócenie uwagi na zagadnienia ekologii, bioróżnorodnośći, zrównoważonego rozwoju, właściwego odżywiania, segregacji śmieci itp. Elementem ilustrującym tematykę zajęć była rola pszczoły w przyrodzie oraz wpływu ochrony środowiska na życie tych pożytecznych owadów, a więc również na życie człowieka. Zajęcia przeprowadzone były za pomocą różnorodnych metod pracy, m.in. aktywizujących, poglądowych, eksponujących, w nieszablonowych formach, z użyciem wielu rekwizytów, takich jak: ule dydaktyczne, sprzęt pszczelarski, kamera cyfrowa, laptop, książki i publikacje. Używaliśmy wielu ciekawych metod przekazu treści dydaktycznych, jak: zabawę tematyczną, quiz, drama, zajęcia ruchowe i wiele innych. Podczas realizacji projektu zauważyliśmy pewną prawidłowość potwierdzającą wcześniejsze nasze opinie i obserwacje, z której to, według nas, należy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Otóż dzieci podczas zajęć plenerowych prowadzonych z użyciem nieszablonowego scenariusza i ciekawych rekwizytów, poza szkolnymi ławkami, przyswajają wiedzę w zupełnie naturalny sposób, podczas zabawy, nie zdając sobie sprawy z faktu, że właśnie się uczą.

          Elementem uatrakcyjniającym wiele projektów adresowanych do najmłodszych są konkursy. My także, dla zwiększenia zainteresowania uczestników tematyką projektu, ogłosiliśmy konkurs na zielnik fotograficzny. Zadaniem było wykonanie cyfrowych fotografii oraz opisanie minimum 5 gatunków roślin miododajnych. Zielniki te będą opublikowane już wkrótce na naszych stronach internetowych. Intencją było wzbudzenie zainteresowania tematyką projektu, także za pomocą użycia nowoczesnych technologii. Wpłynęło niewiele prac w formie cyfrowej, ale za to ich wysoki poziom i zaangażowanie twórcze autorów przekroczyły nasze oczekiwania. Aby zwiększyć liczbę uczestników konkursu Jury w mieszanym składzie (członkowie stowarzyszenia i nauczyciele Szkoły w Szarocinie) zdecydowało o dopuszczeniu również prac plastycznych o podobnej tematyce. W czasie zajęć organizowaliśmy także quizy wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, gdzie prawidłowe odpowiedzi nagradzaliśmy słodyczami.

          Rok bieżący nie był dobrym rokiem dla pszczelarstwa. Pożytki były słabe i nieregularne. Udało się pozyskać jedynie niewielkie ilości miodu, szczególnie, że nasza pasieka jest prowadzona przez wolontariuszy dla celów dydaktycznych, a nie dla zysku w celach towarowych. Miodu wystarczyło jednakże na przeprowadzenie pokazów wirowania tego smakołyku oraz degustacje miodowych ciast, które wypiekać pomogło nam lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Budzący zaciekawienie dzieci sprzęt użyty do pokazów (wirówka wykonana z błyszczącej, nierdzewnej stali z wieloma elementami ruchomymi i narzędzia pracy pszczelarza) oraz pyszne ciasta służył do uzmysłowienia dzieciom bezpośrednich i słodkich, ale zdrowych korzyści z ochrony środowiska naturalnego.

          W fazie końcowej – podsumowującej dokonano ewaluacji zadania. Wzięli w tym procesie udział członkowie stowarzyszenia na czele z doświadczonym koordynatorem zadania oraz nauczyciele i inne osoby zaangażowane w realizację projektu. Podczas ewaluacji padło wiele wartościowych uwag oraz wyciągnięto szereg wniosków. Najważniejsze z nich przytaczamy poniżej:

           

          - dzieci – uczestnicy zadania są żywo zainteresowane tematyką projektu,

          - nieszablonowy sposób przekazu, wykorzystanie pasieki, uli poglądowych, ścieżki dydaktycznej i wyprowadzenie zajęć poza mury szkolne przynosi znakomite rezultaty,

          - w wyniku realizacji zadania dzieci nabyły wiedzę w zakresie poruszanej tematyki, a system zachowań proekologicznych uległ poprawie u większości uczestników,

          - pomimo działań podejmowanych w celu poprawy sytuacji poziom wiedzy na tematy z zakresu ochrony przyrody, ekologii i zrównoważonego rozwoju jest w lokalnym społeczeństwie wciąż niewystarczający,

          - niezbędne jest kontynuowanie w sposób ciągły, systematyczny i nieprzypadkowy pracy dydaktycznej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży regionu, w celu wykształcenia postaw zrównoważonego rozwoju,

          - liderzy społeczni i grono pedagogiczne regionu wyraziło chęć dalszej, aktywnej pracy dla dobra ogólnego, szczególnie w obszarze będącym tematem zadania.

          PROJEKT „W DZIKĄ STRONĘ” 2015

          We współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznym Źródła realizowaliśmy projekt o zasięgu ogólnokrajowym, mający na celu propagowanie nowoczesnych, innowacyjnych metod edukacji przygodowej i ich zastosowania w pracy z dziećmi. Metody te są niezwykle atrakcyjne dla uczestników i pozwalają szybciej i łatwiej przyswajać wiedzę o świecie przyrody, uczą szacunku do natury i traktowania środowiska naturalnego jako domu.

          Zorganizowano wyjazd szkoleniowy dla nauczycieli, w którym brała udział Pani Barbara Kokosza . oraz szereg zajęć terenowych dla dzieci – uczniów szarocińskiej placówki.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie
      • 75 742 44 79
      • Szarocin 53 58-400 Kamienna Góra Poland
      • mgr Barbara Stanek * w indywidualnych sprawach wychowawczo-edukacyjnych dyrektor przyjmuje w kancelarii szkoły w środy w godzinach 13 - 15 oraz w piątek od 12-14. * wcześniej można umawiać się telefonicznie pod numerem 757424479.
      • /5316275/SkrytkaESP
    • Logowanie